• 8 grudnia 2021

sposoby mieszania kosmetykówPierwszą metodą przygotowywania kosmetyków mineralnych jest skorzystanie z torebek strunowych. Na samym początku dokładnie odmierzamy wszystkie składniki i przesypujemy do torebki, którą następnie szczelnie zamykamy. Następnie cierpliwie rozcieramy je w dłoniach lub palcach, od czasu do czasu przesypując. W tym przypadku musimy uzbroić się w nieco cierpliwości, bowiem niektóre składniki mogą wymagać nawet kilkunastominutowego rozcierania. Lepiej jest nie stosować tej metody w przypadku, gdy w naszych kosmetykach znajdują się jakiekolwiek pigmenty matowe – składniki te są odporne na rozcieranie w taki sposób. Z kolei niedokładne ich roztarcie prowadzi do tego, że kosmetyki pozostawiają na skórze niezbyt dobrze wyglądające smugi. Metoda ta jest polecana przede wszystkim do przygotowywania niewielkich ilości kosmetyków takich jak pudry, podkłady, bronzery i róże.

Następną często stosowaną metodą jest rozcieranie składników w moździerzu. Dokładnie odmierzone półprodukty przesypujemy do moździerza, zachowując przy tym odpowiednią kolejność. Na samym początku powinniśmy dodać przede wszystkim te składniki które wykazują tendencję do zbrylania – są to przede wszystkim pigmenty matowe oraz węglan wapnia. Później dodajemy stopniowo kolejne półprodukty. Lepiej jest nie dodawać od razu całego wypełniacza głównego; dobrze będzie zostawić go na koniec i dodać już w torebce strunowej. Przygotowywanie kosmetyków w moździerzu jest metodą bardziej skuteczną oraz zaawansowaną, niż ta pierwsza. Przede wszystkim uzyskujemy tutaj dobre rozprowadzenie pigmentów i unikamy w taki sposób ryzyka pozostawiania przez kosmetyki smug na skórze. Do pigmentów przy których dobre rozprowadzenie jest rzeczą szczególnie ważną należy między innymi czerń żelazowa, zieleń chromowa oraz błękit i fiolet ultramarynowy. Musimy pamiętać także o regularnym zeskrobywaniu pigmentów ze ścianek moździerza, bowiem mają one tendencję do przylegania do nich.

kosmetyki zrobione w domuNajbardziej zaawansowaną metodą jest rozcieranie składników w młynku. Przesypujemy do niego przygotowane półprodukty, również i tutaj pamiętając o zachowaniu odpowiedniej ich kolejności. Aby uzyskać najlepsze efekty warto włączać młynek jedynie na krótkie, jednosekundowe serie. Mieszając trybem ciągłym możemy doprowadzić do zniszczenia niektórych produktów. Pigmenty matowe dobrze jest wcześniej rozetrzeć w moździerzu, bowiem zniwelujemy dzięki temu zjawisko ich zbrylania.

Top