• 8 grudnia 2021

kosmetyki mineralneDzięki temu, iż kosmetyki mineralne składają się tylko z czystych pigmentów są one nietuzinkowymi substancjami. Owe pigmenty występują jako minerały pod postacią proszku. W grę wchodzą np. turmalin, kwarcyt i cytryn zwane kamieniami półszlachetnymi oraz cząstki miki, tlenki tytanu, cynku i miki. Zastosowanie wspomnianych minerałów często wiązało się z chęcią uniknięcia niepożądanych skutków ubocznych np. występujących przy wykorzystaniu klasycznej kolorówki lub po zabiegach takich jak: botoks, peeling czy mikrodermabrazja, również przy odnotowanych przypadkach bardzo dużej wrażliwości skóry.

Ameryka stała się pierwszym miejscem, w którym zaczęto zwracać uwagę i doceniać działanie kosmetyków mineralnych, w ślad za nią z czasem poszły inne rejony świata. W dzisiejszych czasach owe preparaty do ciała uznawane są za doskonałe substancje dla rodzajów cer wrażliwych. Są one tak przystosowane do różnego rodzaju cery, zarówno suchej, tłustej czy mieszanej, że nie odgrywa większego znaczenia fakt, w którym przypadku je zastosujemy, ponieważ nie powodują one podrażnień, wysuszeń reakcji alergicznych, zaczerwienień, pieczenia oraz łuszczenie się skóry ani innych niespodziewanych następstw. Ich zastosowanie obejmuje również maskowanie i usuwanie trądziku. Zauważalnym działaniem jest, także szybka regeneracja naskórka, która następuje dzięki warstwie chroniącej przed środowiskiem zewnętrznym. Kolejną pozytywną cechą kosmetyków mineralnych jest specjalna warstwa ochraniająca przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB oceniana na 10-20 SPF. Watro jednak zauważyć, że w okresach największej aktywności słonecznej należy stosować dodatkowe środki zapewniające skuteczną ochronę, ponieważ zazwyczaj cienka warstwa makijażu jest niewystarczająca.

Używając kosmetyków mineralnych mamy też gwarancję zachowania uczucia świeżości i lekkości na długo. W zależności od upodobań oraz potrzeb można rozprowadzać i aplikować dowolną ilość warstw jednorazowo, co pozwala uzyskać indywidualnie wybrane barwy i odcienie. Dzięki korzystaniu z kosmetyków mineralnych każdy z nas sam podejmuje decyzje w jakim stopniu ingeruje w swój naturalny wygląd i jakie niedociągnięcia chce zatuszować. Naukowcy, usuwając ze składu kosmetyków niepotrzebne dodatki i wypełniacze wpływają na ich wydajność i uzyskują hipoalergiczność. Data, która znajduje się na opakowaniu nie jest równoznaczna z terminem przydatności, ale wiąże się z czasem, w którym właściwości kosmetyku są najowocniejsze. Uwarunkowani prawne mówią o tym, iż powyższa informacja powinna koniecznie znajdować się na opakowaniu wszystkich produktów kosmetycznych, podobnie zresztą jak to jest w przypadku wielu innych produktów, nie mających nic wspólnego z kosmetykami, jak chociażby żywność czy napoje. Zagwozdką a zarazem niebanalną ciekawostką w tym przypadku zdaje się być fakt mówiący o tym, że nie każdy kosmetyk mineralny składa się z minerałów w czystej postaci.

Top