• 8 grudnia 2021

makijaż dla wrażliwych oczuOczy wrażliwe wymagają szczególnego traktowania, mówimy bowiem o wyjątkowo poważnych konsekwencjach zaniedbań w tym zakresie. Nie oznacza to jednak, że ich właścicielki muszą rezygnować z makijażu, choć powinny liczyć się z tym, że może on wymagać stosowania specjalnych kosmetyków nazywanych hipoalergicznymi. Jeden z największych problemów kobiet o wrażliwych oczach jest związany z tym, że uczulać mogą je niemal wszystkie kosmetyki dostępne na rynku. Mogą być to pudry i korektory, groźne bywają jednak również cienie do powiek oraz tusze do rzęs. Tu zresztą warto podkreślić, że winne są nie tyle same kosmetyki, ile barwniki wykorzystywane do ich produkcji. Co ciekawe, niebezpieczne potrafią być nie tylko sztuczne pigmenty takie, jak karmin i tlenek żelaza zanieczyszczony niklem, ale także naturalne barwniki takie, jak lanolina.

Warto tu zresztą stosować zasadę mówiącą o tym, że jeśli reakcje uczuleniowe występują po stosowaniu kilku kosmetyków z różnych serii lub różnych producentów, należy pogodzić się z tym, że naszą przyszłością są rozwiązania hipoalergiczne, istnieje bowiem bardzo małe prawdopodobieństwo tego, że oko przyzwyczaić się do kosmetyku, który je uczula. Znalezienie kosmetyków hipoalergicznych nie powinno być trudne, są one bowiem opatrzone informacją mówiącą o tym, że mogą być stosowane przez osoby szczególnie wrażliwe oraz te, które noszą soczewki kontaktowe.

makijaż dla oczu wrażliwychOkazuje się jednak, że nie jest to ich jedyny znak rozpoznawczy. Na uwagę zasługuje również to, że kosmetyki tego typu utrzymane są w naturalnej tonacji, w szczególny sposób powinny więc przypaść do gustu miłośniczką czerni, brązu i beżu. Rzadko pojawiają się w intensywnych odcieniach różu lub czerwieni, niemal nigdy nie można przy tym liczyć na ich zielony kolor. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że mniej naturalne odcienie tworzone są dzięki łączeniu ze sobą kilku pigmentów, a czym większa jest ich liczba, tym większe jest również prawdopodobieństwo wywołania przez nie reakcji uczuleniowej. Owszem, również one posiadają w swoim składzie barwniki, te ostatnie są jednak oczyszczone albo specjalnie osłaniane tak, aby ich występowanie nie stanowiło zagrożenia dla użytkowniczek zainteresowanych ich stosowaniem.

Top